Морковите могат да бъдат забавни за всеки

Морковите могат да бъдат забавни за всеки

Морковите могат да бъдат забавни за всеки

Blog Article

Запазване на името, имейл адреса и уебсайта ми в този браузър за следващия път когато коментирам.

В някои части на Афганистан все още се отглеждат лилави моркови, главно използвани в производството на силна, алкохолна напитка. Освен за нея, в миналото морковът се е отглеждал най-вече заради ароматните си семки и листа, поради която и до днес главно се произвеждат неговите най-популярни роднини – магданозът, копърът и кимионът.

Витамините от група В, съдържащи се в кореноплодните култури, оказват благоприятно въздействие върху успокояването на нервната система, елиминират ефектите на нервните разстройства и стреса, помагат за борба с безсънието .

На всичкото отгоре се намираме и в пандемия, което още повече влияе на психическото и физическото ни здраве.

Благородното потекло на морковите може да се проследи хиляди години назад, като първоначално култивирането им е започнало в Централна Азия и Близкия изток. Морковите по това време са изглеждали съвсем различно от познатите ни днес видове, а именно били са с наситен лилав цвят, вариращ от лавандула до наситен патладжан.

Но какво прави морковите толкова уникални? Тези оранжеви зеленчуци съдържат инвертна захар, пектин и лецитин.

външната (кора) е покрита с кожа - това е сочната, сладка част от моркова;

Той помага за стимулиране на кръвоснабдяването, белтъчния синтез и насища тъканите с достатъчно количество кислород.

До късния шестнадесети век морковите са били морковите предимно лилави, заради съдържащите се в тях антоцианини. Това са пигменти, които дават цвета на боровинките, гроздето, къпините и други горски плодове.

Първите се ядат от хората, вторите се използват за хранене на животни.

Бременните жени, възрастните хора, малките деца и тези с нарушена имунна система трябва да избягват непастьоризирания сок от моркови. 

Магнезият и калият подобряват работата на сърцето и кръвоносните съдове.

Прекомерната консумация на храни, богати на каротин, като морковите може да доведе до състояние, наречено каротодерма, при което дланите или други части на кожата развиват жълт или оранжев цвят.

Познат с полезните си за здравето качества, включително подтискане растежа на раковите клетки, морковите се отличават и с нещо, което ни е познато от другите храни растящи в градината – те са толкова полезни и вкусни.

Report this page